Odplenkování

Odplenkování za týden. Jak odučit dítě od plenek a jak dlouho to trvá?

Rád a doporučení, jak odučit dítě od plenek, jsou opravdu stovky. Mnohé vycházejí z praktických zkušeností, ale ani to není zárukou toho, že odplenkování dítěte proběhne bez sebemenších komplikací. Každé dítě je jiné, dozrává rychleji nebo pomaleji, některé procesy se učí s problémy a jiné zvládá s lehkostí. Ne každé dítě zvládne odplenkování za týden, podobně jako se učí různým tempem mluvit nebo chodit i to, jak dlouho trvá odplenkování, je velmi individuální. Otázkou mnoha maminek je, kdy je ten správný čas s odučením od plenek začít. V našem článku se kromě této informace dočtete také o tom, proč je léto na odplenkování nejlepší.

Publikováno: 20.11.2023
Aktualizované: 20.11.2023
Obsah článku:

Jakých zásad se při odplenkování dítěte držet? Je možné se řídit určitými obecnými pravidly a radami, ale koneckonců je každé dítě individualita, která se vyžaduje odlišný přístup. Odplenkování je výzvou pro dítě i pro rodiče. Jedno dítě to zvládne za týden, druhé bude s odučením se od plenky bojovat měsíce. Důležité je odhodlání, trpělivost a pochopení. Zbytečně budete hledat jeden návod, který vám odpoví na otázku, jak odplenkovat dítě. Existuje několik metod, přičemž vždy je odplenkování procesem, který se skládá z více kroků a je třeba dodržovat určitá pravidla.

Správný čas na odplenkování dítěte

Medicínský, ale i praktický pohled se shoduje v tom, že s odplenkováním dítěte je nejlepší začít kolem 18. až 24. měsíce, tedy zhruba kolem 1,5 až 2 let. V tomto se shodují názory pediatrů, dětských psychologů i zkušenosti rodičů. Odplenkování 2letého dítěte by mělo také úzce souviset s jeho učením na nočník nebo na toaletu. Výjimečně mohou rodiče deprimovat šťastné výjimky, když se dítě ve 12 měsících ptá na nočník, ale rozhodně nejde o stabilní pravidlo.

Začít s odplenkováním příliš brzy nemusí být vhodné a naopak může způsobit, že dítě si vytvoří blok a následné učení na nočník nebo využívání jiné bezplenkové metody bude náročnější. Začít pozdě však také není ideální stav, protože dítě si dokáže k pleně za jistých okolností vytvořit citovou vazbu a pak mohou změny způsobovat stres, což vede ke komplikacím při odplenkování. Odplenkování 3letého dítěte však nemusí být z principu noční můrou. Tento proces učení a odvykání si od plenek má řadu individuálních specifik.

Správný čas na odplenkování dítěte

Kdy dítě není připraveno k odplenkování?

Každá maminka by měla umět na základě určitých signálů usoudit, že dítě je na odplenkování dostatečně vyspělé. Věkové rozpětí totiž nemusí být pro každé dítě směrodatným údajem toho, že odplenkování a učení na nočník může začít.

Dítě si musí uvědomovat své potřeby a projevovat zájem o cílené vyprazdňování. Jinak nemá smysl dítě tlačit do něčeho, co nechce a netuší, proč by to mělo dělat. Pokud si dítě začíná uvědomovat signály svého těla, i odplenkování je mnohem méně problematické.

Pozitivní je, pokud dítě v mokré pleně pociťuje diskomfort nebo dokáže pojmenovat, že se pocikalo či pokakalo. Možná se samo začne dožadovat, abyste ho umyli a špinavou plenu dali pryč. Dítě určitě není připraveno, pokud nerozumí instrukcím a pojmům, jak čůrat, kakat, nočník, záchod a pod. Signálem dostatečné vyspělosti je, že dítě si dokáže samo svléknout a obléknout kalhoty nebo chce nosit spodní prádlo, slipy/kalhotky.

Významným sginálem je, pokud se dítě probouzí suché nebo během dne dokáže vydržet 2–3 hodiny bez nehody, například i po odpoledním spánku. Možná dítě odpozorovalo vás nebo staršího sourozence, než chodíte na toaletu a chce se vám podobat. Určitým způsobem se dožaduje provedení potřeby, ať už se ptá nebo to naznačí gesty, ukazováním na nočník či grimasami.

Pokud takové signály u vašeho dítěte nepozorujete, s odplenkováním ještě počkejte. Klidně však můžete děťátko seznamovat s nočníkem. Vysvětlujte mu, k čemu nočník slouží, umístěte ho na toaletu, berte ho s sebou, posaďte ho na nočník i s plenkou, dokud vy sedíte na záchodě a komunikujte o tom, co děláte, co je kakání a čurání, že nočník nebo toaleta je tady přesně na to. I taková předpříprava může odplenkování dítěte usnadnit.

Kdy dítě není připraveno k odplenkování?

Odplenkování v zimě nebo v létě?

Proč se mluví o létě, jako o ideálním ročním období na odplenkování? Především je třeba zdůraznit, že roční období ani náhodou nehraje roli v tom, kdy byste měli s odplienkovnaím začít. Rodiče i pediatři se shodují v tom, že léto je lepší z důvodu klimatu a počasí. Dítě totiž chodí oblečené nalehko a zda pobíhá po domě, bytě nebo po zahradě, postačovat budou obyčejné kalhotky nebo slipy. Když se dítě počůrá, bude pociťovat nepohodlí a vlhkost, což v něm vyvolá potřebu po suchém oblečení. Následné osvojování si návyku, že ho nočník může tohoto pocitu nepohodlí zbavit, je přirozené.

Odplenkování v zimě se z hlediska postupu v ničem nemění, ale dítě v chladnějším počasí, a to i když se prostor vytápí, nebude pobíhat polonahé, aby neprochladlo. I v takovém případě však můžete zvolit přiléhavější oblečení, kalhoty nebo punčošky, které když si dítě ociká, opětovně nabude pocit nepohodlí, což dá patřičně najevo.

Jednou z možností jsou také klasické látkové pleny bez vložky. Stejně jako u slipů nebo kalhotek i zde platí, že dítě bude pociťovat nepohodlí z důvodu vlhkosti. Při jejich používání si dítě začne nepohodlí uvědomovat mnohem více než u plenek s vyšší savostí.

Odplenkování dítěte – rodič vzorem

Více rodičům se v praxi osvědčilo, pokud dítěti šli vzorem. Odučit dítě od plenek můžete v tomto raném věku i způsobem, že necháte, aby vás dítě pozorovalo. To znamená, že nočník umístíte do koupelny a když půjdete na potřebu vy, vezmete spolu s vámi i vaše dítě. Během toho můžete dítěti mluvit o čurání, kakání a o tom, že nočník či toaleta jsou zde k tomuto účelu. V jistém bodě se v dítěti probudí „malý dospělák “, který bude chtít rodiče napodobit. Buď to začne chodit na nočník, nebo si pořiďte schůdek a redukci na dětskou WC desku.

Rodičům také doporučujeme s odplenkováním nezačínat, pokud očekávají zázraky na počkání. Blíží se nástup do jeslí, dítě má přespávat u známých nebo se chystáte na dovolenou? První týden vyžaduje vytvoření systému, návyků a režimu, aby odplenkování mělo smysl. Prostředí musí být stabilní. Pokud vás tlačí čas a budete dítě souřit a proces budete chtít uspěchat, nemusí se to setkat s pochopením. Stejný princip se týká i toho, pokud chcete naučit dítě chodit na nočník.

Odplenkování dítěte

Jak naučit dítě na nočník – odplenkování za 7 dní

Je to nejfrekventovanější a nejoblíbenější metoda, jak odučit dítě od plenek a zvládnout odplenkování. Taková metoda je ověřena, čehož důkazem jsou zkušenosti a praxe rodičů samotných. My pro vás máme stručný návod na odplenkování za týden, což je metoda Giny Fordové. Předpokladem je dostatečná zralost dítěte. Samozřejmě, pokud se nepodaří dítěti chodit na nočník a odplenkovat ho za 7 dní, není důvod k panice.

  • 1. den – po nočním spánku dítě po probuzení posadíte na nočník a místo plenky mu dáte jen kalhotky případně oblečení, které si bude umět snadno stáhnout. Plenky budou součástí odplenkování jen na noc případně během spánku ve dne. Nočník musí mít své stabilní místo. Dítě každou hodinu posaďte na nočník a ptejte se ho, jestli bude čůrat nebo kakat. Vytvořte si například zvukový signál „ciki-ciki nebo kaki-kaki“. Pokud potřebu do nočníku provede, pochvalte jej. Pokud jedete na WC vy, berte ho s sebou, posaďte ho na nočník a vysvětlujte mu, co se děje. V případě nehody dítě nekárejte. Je dobré si odpozorovat, kdy přibližně dítě chodí čůrat po jídle, před spánkem a podobně.
  • 2. den – druhý den začněte stejně, ale během dne přenášejte zodpovědnost na dítě, připomínejte mu „ciki-ciki“ či „kaki-kaki“. Vysvětlujte mu, že pokud bude chtít čůrat nebo kakat, ať se ptá. Nadále se ho ptejte, budou-li se nehody opakovat, vraťte se k technice z prvního dne.
  • 3. den – vydejte se s dítětem na procházku, na nákup nebo na návštěvu, předtím ho dejte vyčůrat. Ani náhodou mu nedávejte plenku, jestli jedete autem, v kočárku nebo pěšky. Vezměte si náhradní oblečení, pro každý případ. Pokud je to možné, můžete s sebou vzít také nočník. Dítě by si mělo začít uvědomovat, že pokud chce provést potřebu, nebude to do kalhot, ale se na potřebu zeptá a na určitou dobu ji pozdrží.
  • 4. až 7. den – pokud vše půjde tak, jak má, vaše asistence by měla být minimální. Dítěte se už neptejte vy, mělo by se začít ptát samo. Nehod by mělo ubývat. Samozřejmě některé děti nebudou schopny si tuto rutinu osvojit za 3 dny a možná to potrvá déle. Pokud bude nehod více, vraťte se o den nazpět. Dobrým signálem je, pokud se dítě bude budit se suchou plenou po noci nebo po absolvování denního spánku, v takovém případě zkuste plenku odložit úplně. Později může začít nočník nahrazovat záchod.

Odplenkování za 7 dní

Indiánská metoda odplenkování za týden

Tato metoda odplenkování se řadí k nejrychlejším a doba trvání se odhaduje na jeden až dva týdny. To však neznamená, že musí fungovat u každého dítěte, protože ne všechny zkratky budou na vašeho prcka fungovat. Vhodná je pro děti kolem 2 let  které si již uvědomují provádění potřeby a dokáží tuto potřebu alespoň částečně ovládat. Zralost dítěte je tedy rovněž nezbytná.

Dítěti je třeba vysvětlit, že plenku nepotřebuje, že během dne je zde pro tento účel nočník nebo záchod. Ze dne na den tedy plenky dítěti vezmete a nesmíte od tohoto záměru upustit. Samozřejmě ještě předtím je nutné, aby nočník nebo toaletu vnímalo. Je důležité, aby se na potřebu ptalo a uvědoměle vykonávalo malou a později i velkou potřebu do nočníku nebo do záchodu. Plenky ponecháváte jen na noční spánek, případně na spánek během dne. Počítejte s nehodami, je to normální. Důležité však je vytrvat, dítě postupně začne dávat signály, které budou znamenat, že potřebuje pro malou/velkou potřebu. Chybět nesmí pochvala a motivace v podobě odměny v případě úspěchu. Agresivní reakce nejsou na místě.

Co je to noční odplenkování?

Jak k odplenkování v noci? Jedná se o proces, který se týká odnaučení používání plenky u dítěte na noc. Pokud se vám úspěšně daří udržet dítě přes den v suchu, ptá se čůrat, kakat a nemá problém s nočníkem či záchodem, je to úspěch. Noční pomočování však možná přetrvává. To, zda dokáže dítě moč ve spánku udržet, závisí na tvrdosti spánku nebo také na množství tekutin před spánkem. Jsou totiž takové děti, které se na nutkání vzbudí, ale i takové, které spí tak tvrdě, že je plný močový měchýř neprobudí.

Dítě otestujte. V případě, že jste ve fázi odplenkování a dítě se i po odpoledním spánku budí suché, je to jasný signál, že plenky na noc můžete vynechat. Platí úzus, že noční plenkování by mělo skončit zhruba do věku 5 let. Samozřejmě, občasné nehody jsou přirozené. Způsobovat to mohou různé změny, například nástup do školky. Tehdy plenky na krátkou dobu klidně vraťte, pokud se psychika dítěte stabilizuje, plenky na noc opět nebude třeba.

Noční odplenkování

Bezplenková komunikační metoda

BKM nebo bezplenková komunikační metoda je způsob odplenkování, který úzce souvisí s komunikací matky a děťátka. Už odplenkování ročního dítěte je možné díky takové metodě. Dítě vydává určité signály i když ještě nemluví, může jít o řeč těla, grimasy nebo pohyby. Maminka se sama musí učit, co jednotlivé projevy znamenají. Důležitý je proto úzký kontakt. Projevy miminka v podobě zmačkání kolen mohou znamenat, že děťátko chce čůrat nebo kakat. Mrvení se ze strany na strany může být také signálem potřeby vyprazdňování.

U BKM je důležité i vytvoření nebo spíše poznání harmonogramu, maminka časem zjišťuje, jak organismus miminka funguje, kdy kaká či čůrá, zda ho dát čůrat před kojením nebo po, před jídlem nebo před ním. Jde svým způsobem o jakousi intuici, kdy maminka dokáže vycítit a vyčítat potřeby miminka. Vyprazdňování probíhá způsobem, že dítě podrží nad nočníkem nebo záchodem. Plenky během této metody maminka používá maximálně během nočního spánku nebo do té doby, dokud se neseznámí se signály u miminka. Pochopitelně, střídavé úspěchy a neúspěchy jsou i v tomto případě přirozené.

Kalhotky na odplenkování – učící kalhotky

Velmi nápomocné mohou být při učení dítěte na nočník a odplenkování tzv. tréninkové kalhotky. Ty si můžete představit jako starší tepláky nebo spodní prádlo, které budete dítěti oblékat během dne. Dítěti budou kalhotky na odplenkování evokovat, že je má oblečené z nějakého důvodu. Když se bude chtít dítěti čůrat nebo kakat, jděte s ním na nočník nebo na záchod, pomozte mu případně svléknout se, přičemž mu dávejte instrukce o tom, co děláte, proč to děláte a podobně. Nehoda se stát může, vždyť od toho jsou učící kalhotky. Zároveň si dítě opět bude pamatovat, že pocit mokrého oblečení není příjemný.

Existují také speciální tréninkové kalhotky na odplenkování dítěte, které si můžete zakoupit u prodejců s dětským vybavením. Ty vypadají jako klasické spodní prádlo (kalhotky na odplenkování), snadno se oblékají i svlékají a mají přitom velmi jemnou savou vrstvu, která zachytí únik, ale zároveň bude vytvářet pocit chladu. Ty lepší jsou naprosto nepropustné a moč se tak nedostane do okolí. Jako učící kalhotky ani náhodou nepoužívejte standardní pleny. Vhodnou alternativou mohou být klasické látkové pleny.

Učící kalhotky

Cenné rady pro rodiče – odplenkování má pravidla

Odplenkování představuje pro mnohé rodiče náročné období, zvláště v dnešní uspěchané době. Nervozitu, hněv a frustraci však nesmíte přenášet na své dítě. Počítejte se stresem, nervozitou a snažte se ovládat i v krizových situacích. Odplenkování je proces, ne každá metoda, kterou zvolíte bude na vaše děťátko fungovat, ne vždy to půjde rychle. První čurání či kakání do nočníku může být otázkou dní, týdnů nebo měsíců a normální jsou i střídavé úspěchy a neúspěchy. Na závěr zde pro vás máme praktické rady, které vám mohou odplenkování usnadnit.

  • Nečekejte rychlé zázraky. Odplenkování dítěte vyžaduje trpělivost, důslednost a čas. To, že jeden den se podařilo děťátku do nočníku vyčůrat, ale druhý den to nevyšlo neznamená neúspěch. Zázraky na počkání nejsou možné. Nehody jsou přirozené a patří mezi metody odplenkování.
  • Žádný křik, tresty ani posměšky. Pokud se dítěti ani na „xtý“krát nepodaří úspěšně doběhnout na nočník, neptá se nebo se prostě počůrá či pokaká, reakce rodiče je nejdůležitější. Vyjádřete smutek nad tím, že je škoda, že to nevyšlo, rozhodně ho však netrestejte, nesrovnávejte s ostatními dětmi ani nezesměšňujte. Věty typu „všichni se ti budou smát“ rozhodně psychice děťátka neprospívají. Nedejte dítěti pocítit, že je hodno odsouzení rodiče či svého okolí, pokud se mu v tomto směru nedaří. Princip odplenkování montessori také hovoří v první řadě o pozitivní komunikaci s dítětem a jeho motivaci.
  • Donucovací prostředky nefungují! Je přirozené, že i rodič má své limity a potýká-li se s tím, že dítě nočník odmítá nebo si na něj sedne, ale potřebu provede do kalhot těsně poté, co vstane, hladina nervozity stoupá. Nucené sezení na nočníku dokud se dítě nevyčurá nebo nevykaká, však není řešení. U dítěte se začne tvořit negativní asociace, nočník bude místem plným stresu a odplenkování bude trvat násobně déle. Na dítě přehnaně netlačte, věřte mu, podporujte ho, že to zvládne, a to i když to trvá déle, než jste čekali.
  • Nejlepší motivace je pochvala a odměna, avšak s mírou. Nemusí to být sladkosti či hračky, ale klidně nějaký rituální tanec, písnička či něco obdobného. Pokud se vaše dítě úspěšně posadí na nočník, zatleskejte, pochvalte ho. Pokud se vyčurá a vykaká, motivujte ho odměnou, těšte se s ním, je to zlomová událost. Časem však z odměn a přehnaných oslav upusťte, dítě si musí uvědomit, že kakání a čurání jsou fyziologické a přirozené potřeby. Pokud se dítě dožaduje odměny, na řadě je komunikace a vysvětlení situace.
  • Plenky na noc nejsou nutně zlo. Přestože dítě přes den vydrží v suchu, dokáže se ptát na nočník nebo na záchod, v noci se může občas přihodit, že se dítě počůrá. Důvodů může být více, ale pokud se situace opakuje, není špatným řešením dát dítěti na noc plenu. Pokud se dítě znovu začne probouzet se suchou plenou, jednoduše mu plenu další noc nedáte.

Odplenkování – zkušenosti

Při odplenkování je stejný problém jako při učení na nočník – dítě může být tvrdohlavé a zadržovat moč i celý den, nebo se prostě nechce plenky vzdát. Podle maminek i v tomto případě musí dítě pochopit, proč už je nejvyšší čas plenky přestat používat. Některé děti se snaží v jistém věku napodobovat rodiče a chtějí chodit na záchod jako dospělí, takže plenku najednou nepotřebují. Opět je důležitá trpělivost, dítěti dejte jednou za čas možnost být bez plenek a používat záchod nebo nočník a pokud ještě není připraveno, zkuste to zase později.

Jak odučit dítě od plenek zkušenosti Modrykonik

Jak odučit dítě od plenek diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz

Nejčastější otázky – FAQ

Fáze odplenkování je pro rodiče i děti často náročným obdobím. Každý rodič i dítě se s odučením od plenek vyrovnají jinak. Jaké jsou vaše zkušenosti s odplenkováním? Jaká metoda odplenkování fungovala u vás? Kdy se vaše dítě naučilo na nočník? Budeme rádi, pokud se s námi podělíte o své názory, zkušenosti nebo poradíte ostatním rodičům. Zapojte se do diskuse pod článkem.

V některé literatuře nebo v článcích se setkáte s názorem, že odplenkování chlapce je těžší než odnaučení od plenky u dívky. Pravdou je, že k tomu neexistuje žádná relevantní statistika nebo výzkum. Vždy jde hlavně o individualitu dítěte a stejně jako zvládne odplenkování za týden dívka, dokáže to i chlapec.

Existuje několik metod, jak odplenkovat dítě za týden. Jednou z nich je indiánská metoda odplenkování, která spočívá v tom, že dítě přestane používat plenky ze dne na den. Druhou možností je postupná metoda odplenkování za 7 dní podle Giny Fordové.

Jde o velmi individuální časový rámec. Závisí na zvolené metodě i konkrétní individualitě – dítěti. Některé děti se odučí od plenek rychleji, jiným to trvá déle. Důležitá je trpělivost a pozitivní přístup rodičů. V procesu odplenkování jsou neúspěchy normální a je třeba s nimi počítat. Existují metody, kterými můžete zvládnout odplenkování za týden nebo dva.

Důvodem je hlavně teplejší počasí. Dítě tak může být oblečeno jen v kalhotách. Při odplenkování a případné nehodě (počůrání) tedy cítí, že je mokré a výsledkem toho je pocit nepohodlí. Díky tomu dítě požaduje být v suchu a řešením je používání nočníku nebo záchodu. Dítě si tak vytváří asociace, což je pro rychlejší odučení se od plenek velmi vítáno.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Děti

Vaše hodnocení:
(89.6%)