Kdy je nejmenší šance otěhotnět?

Kdy je nejmenší šance otěhotnět?

Publikováno: 06.12.2023
Aktualizované: 06.12.2023

Nejmenší šance na otěhotnění je přirozeně tehdy, pokud partneři podnikají kroky proto, aby k otěhotnění nedošlo. To znamená, že využívají určitou formu ochrany předtím, aby došlo k početí – oplodnění vajíčka ženy spermií muže (sex s ochranou, antikoncepce aj.). Naopak, pokud je snahou partnerů zplodit potomka, je vhodné pohlavní styk praktikovat v době plodných dnů ženy – ovulace. V tomto stadiu jsou ženy nejplodnější, jde zhruba o 12.–14. den menstruačního cyklu.

Často se partnerům nedaří zplodit dítě, kromě jiných důvodů i proto, že sexuální styk realizují v takové fázi menstruačního cyklu, kdy je šance na otěhotnění ženy nejmenší. Žena, která chce s partnerem otěhotnět, by tedy měla sledovat fáze svého cyklu a měla by dokázat vyhodnotit, zda se blíží plodné dny. Ideální je tedy vést si menstruační kalendář a nápomocné mohou být i ovulační testy, které žena může mít doma a zkontrolovat, zda se plodné dny blíží.

Nejmenší šance otěhotnět v rámci menstruačního cyklu je na 17. až 28. den periody a také na 1. až 7. den menstruačního cyklu. Tedy jde o první a poslední fázi cyklu. Krátce po menstruaci a také v post-ovulační fázi zde je nižší, ale stále přítomná šance na otěhotnění, a to i vzhledem k faktu, že po nechráněném pohlavním styku dokáží spermie muže přežít 48 až 72 hodin. Podle některých výzkumů spermie dokážou v ženském těle přežít až 7 dní. I v případě, že se pohlavní styk uskutečnil, například v 9. den cyklu, k oplodnění může dojít i na 12. den cyklu, kdy začala ovulační fáze.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(93.4%)