Co znamená zelená stolice u dětí?

Co znamená zelená stolice u dětí?

Publikováno: 21.12.2023
Aktualizované: 21.12.2023

Stolice, její barva, konzistence i pach definuje to, co dítě konzumuje. Je tedy přirozené, že barva stolice se může měnit na základě toho, co dítě sní. Například během prvních dnů po narození je pro děti typická černá stolice. Označuje se jako smolka. Důvodem černé stolice u novorozenců je, že dochází k vylučování směsi žlučových barviv a minerálních látek. Je to znak, že mikroflóra v žaludku začíná fungovat. Později se stolice mění na typickou světle žlutou barvu, konzistence je řídká a zápach má nakyslý charakter. Barva je typická pro konzumaci mateřského mléka. Co znamená zelená stolice u dětí? Je zelená stolice u dětí příznakem onemocnění?

Zelená stolice u dětí může mít řadu příčin. Falešně se označuje za hladovou stolici, což maminky vystraší a své mateřské mléko vymění za umělé kojenecké náhrady. Hladová stolice znamená, že mateřské mléko není pořádně výživné, proto je barva stolice zelená. Barvu stolice však ve skutečnosti ovlivňují jiné faktory.

Častým důvodem zelené stolice je, že dítě konzumuje během kojení jen tzv. přední mléko. To obsahuje větší množství mléčného cukru. Mléko tak při trávení kvasí ve střevech a stolice může mít zelené zabarvení. Maminky například často při kojení dítě prostřídají z jednoho prsu na druhé a dítě opětovně konzumuje přední mléko a k zadnímu se nedostane. Velmi často se vyskytuje zelená stolice u dětí, které konzumují hypoalergenní umělé mléko. To je ovšem v tomto případě zcela normální. Zelenou barvu stolice může zapříčinit i umělé mléko s obsahem železa.

Rovněž se může jednat jednoduše o proces oxidace. Typická barva kojenecké stolice je světle žlutá. Pokud je stolice déle v pleně, zoxiduje a změní odstín na zelenou. Zelená stolice se objevuje také u dětí, které mají novorozeneckou žloutenku. Později může zbarvení stolice zeleně způsobit přikrmování určitými potravinami , například hrášek nebo špenát. Tyto potraviny obsahují větší množství železa a právě tehdy má stolice tendenci zbarvovat se dozelena. Červená stolice u dětí je například po konzumaci řepy. Žlutá stolice může být u dítěte po konzumaci mrkve nebo sladkých brambor.

U dětí nad 3 roky by měla být stolice již častěji formovaná. Frekvence by měla být kolem 2–3krát denně. To je ovšem individuální. Barva by měla být hnědá, ale opět záleží na množství vlákniny a potravy, kterou dítě konzumuje. Zelená stolice u starších dětí je také typická v závislosti na stravě. Pozor na různé střevní infekce nebo průjmy, které mohou zapříčinit nesprávné trávení. V takovém případě se jedná o změnu barvy stolice vyvolané nemocí. Zelenou stolici může způsobit i rychlé trávení potravy – průjem.


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(90.2%)