Jak urychlit otevírání při porodu?

Jak urychlit otevírání při porodu?

Publikováno: 15.12.2023
Aktualizované: 15.12.2023

Porod samotný má několik fází, přičemž nejznámější je kategorizace na tři doby – dobu otevírací, dobu vypuzovací a porod placenty. Právě doba otevírací je první fází porodu a je velmi důležitá proto, aby porod a další fáze proběhly zcela přirozeně a v pořádku. Určitě jste se už někdy v souvislosti s porodem setkali s informací, na kolik prstů je žena otevřena. Děloha jako taková je uzavřený orgán. Uzavírá jej právě děložní čípek (cervix).

Jak dochází k otevírání při porodu? Za tento efekt mohou kontrakce, které mají za cíl pravidelnými svalovými stahy způsobit otevírání děložního čípku a zpřístupnění porodních cest. Kontrakce zpravidla přicházejí postupně a objevují se další příznaky porodu – uvolnění hlenové zátky, odtok plodové vody a jiné. Důležité je před porodem sledovat činnost kontrakcí, pokud kontrakce trvají každých 5 minut, čas porodu se blíží. Zjednodušeně, pokud vše probíhá tak jak má, kontrakce způsobí, že se děložní čípek optimálně otevře a může začít vypuzovací fáze. U některých žen se často objevují „kontrakce“ déle, ale přitom se děložní čípek neotevírá. Jedná se o poslíčky – falešné kontrakce, které stimulují dělohu a připravují ji na otevírání.

Proč se žena neotevírá při porodu? Jak urychlit otevírání při porodu? U některých žen první doba trvá déle, u jiných kratší dobu a některých těhotných žen je zase třeba otevření urychlit. Porod i celé těhotenství je vždy specifické. Způsobů, jak na to, je víc. Jaké jsou triky pro vyvolání porodu?

Je důležité vědět, že na umělé vyvolané porodu musí být medicínský důvod. Stav posuzuje porodní lékař a maminka má plné právo na informovanost o tom, jaký postup je v plánu využít. Využívá se indukce porodu – amnitomie, což znamená, že dojde ke spuštění plodové vody. Jedná se o jednoduchý zákrok přerušením blan, které plodovou vodu drží v bříšku. Miminko tak začne tlačit na dělohu a dojde k vyplavování oxytocinu, což vyvolá stahy dělohy. Využívá se Hamiltonův manévr (je nebolestivý, spíše nekomfortní), kterým se odstraní plodové blány a u ženy může během hodin či dnů vyvolat přirozený porod. Specifickou metodou je zavádění hydrofilních tyčinek nebo prostaglandinových čípků, které stimulují děložní sliznici a rozšiřují průměr děložního čípku. Méně časté je zavádění balonkového Foleyova katétru do dělohy, který zvětšuje svůj objem a působí na vylučování hormonů.

Možností je také podání syntetického oxytocinu do žil. Nevýhodou jsou bolestivější kontrakce, které žena pociťuje. Každé umělé vyvolání porodu však může způsobit hyperstimulaci. Právě proto jsou často kontrakce bolestivější a pravděpodobnější je použití epidurální analgezie.

Některé babské rady diskutujících maminek hovoří i o jiných možnostech, než vyvolat porod. Například chozením po schodech nebo teplou sprchou. V některých případech ženám pomohl klystýr nebo zmíněný syntetický oxytocin. Časté jsou však případy přenášení těhotenství, při kterých se těhotné ženy otevíraly poměrně dlouho a porod trval i několik desítek hodin.

Jak urychlit otevření při porodu? zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(90.8%)