Kdy začít cvičit po porodu?

Kdy začít cvičit po porodu?

Publikováno: 02.01.2024
Aktualizované: 02.01.2024

Je naprosto přirozené, že na mnohé maminky se během těhotenství nalepí nějaké to kilo navíc. Možná i dvě či tři. To však není důvodem k panice nebo výčitkám. Je to naprosto normální a po porodu vám nebrání nic, abyste nezačali pracovat na své vytoužené postavě. Samozřejmě, zohlednit je třeba po porodu svůj zdravotní stav a tělesné pocity. Ne se bezhlavě pustit do tréninku. Každá žena totiž po porodu regeneruje jinak a také zařazení pohybových aktivit do denního plánu je velmi individuální. Zvlášť, pokud šlo například o sekci (císařský řez) nebo komplikovaný vaginální porod. Zde je jistě vhodné poradit se o možnostech cvičení po porodu s lékařem. Samotné těhotenství i porod pro tělo představují enormní zátěž.

To, kdy začít cvičit po porodu, v mnohém závisí na průběhu porodu. Některé maminky začínají s jednoduchými cviky již pár dní po porodu. Některé zdroje říkají, že organismus a tělo ženy by si měly po porodu dopřát minimálně 2 týdny odpočinek od zvýšené fyzické aktivity. Tělu by se jednoznačně mělo dostat důkladné regenerace. Kdy však začnete praktikovat cvičení po porodu, závisí právě na zdravotním stavu po porodu a pocitech, které vám nejlépe napoví, zda je na cvičení ten správný čas. Neexistuje žádný univerzální časový údaj, který by určoval, kdy začít cvičit po porodu. Obecně se doporučuje začít s lehkým pohybem alespoň 7 dní od vaginálního porodu a minimálně 4 týdny po císařském řezu. Tyto hodnoty jsou pouze orientační. Řeč je o velmi nenáročných cvicích bez jakékoli přehnané zátěže či intenzity.

Cvičení po porodu však automaticky neznamená, že se vrátíte k původním tréninkovým jednotkám jako před těhotenstvím. Žádné dlouhé běhy, crossfit, hodiny zumby nebo cviky s činkami se nedoporučují dělat po porodu ještě několik týdnů. Tělo není třeba přetěžovat a cvičit do úplného vyčerpání, přestože se můžete cítit naprosto fit. Například se cvičením v šestinedělí se doporučuje začít jen ženám, které nerodily sekcí ani neměly žádná porodní zranění. Po šestinedělí je již tělo obvykle zregenerováno, stabilizováno, hladiny hormonů ustáleny a ve většině případů lze začít s přiměřenou fyzickou zátěží.

Jak cvičit po porodu? Zařadit můžete v období po porodu jednoduché bránicové dýchání – plně se nadechnete, zadržíte dech na 5 vteřin a vydechnete. Samozřejmostí mohou být Kegelovy cviky k posílení pánevního dna. Vhodné jsou například nůžky nebo jízda na kole na zádech. Později můžete zkusit zařadit sklapovačky, výpady, dřepy či zakopávání. Při cvičení vždy poslouchejte své tělo a postarejte se o to, že mu dopřejete dostatek času na regeneraci. Všechno s mírou.

U žen po porodu se může objevit i diastáza, což je rozestoupení a oslabení břišních svalů. Pokud takovým stavem trpíte, právě cvičení na jádro těla a zpevňování břišních svalů je řešením. Problémem není ani cvičení a kojení. Na internetu se určitě dočtete o tom, že při cvičení se uvolňuje v těle více kyseliny mléčné, čehož důsledkem je kyselejší chuť mléka. Několik výzkumů však tento vliv na kvalitu mléka nikdy nepotvrdilo. Nicméně doporučuje se držet se nižší frekvence a intenzity tréninků. Dodržujte zdravou a vyváženou stravu, nepraktikujte žádné diety, zvláště pokud kojíte.

I ze zkušeností maminek po porodu je zřejmé, že o tom, kdy je správný čas začít cvičit po porodu rozhoduje, o jak náročný porod v případě dané ženy jde. Důležité jsou tedy především pocity. Některé ženy aplikují první tréninky až 4 týdny od porodu, jiné s jednoduchými cviky začínají už pár dní po porodu. Některé maminky doporučují počkat na období po šestinedělí. V dalších diskusích ženy výrazně vyzdvihují cvičení na pánevní dno, a to už v období šestinedělí. Jiné zase v rámci potřeby pohybu zařadili dlouhé kočárkování.

Kdy začít cvičit po porodu? zkušenosti Modrykonik

Kdy začít cvičit po porodu? diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(93%)