Kdy je tvrdnutí břicha nebezpečné?

Kdy je tvrdnutí břicha nebezpečné?

Publikováno: 05.12.2023
Aktualizované: 05.12.2023

Mnohé maminky během těhotenství vystraší, pokud jim jejich bříško začne z ničeho nic tvrdnout. Faktem je, že všechno má své příčiny a tvrdé břicho v těhotenství je velmi přirozené, přičemž nemusí být příznakem žádných komplikací. Důležité však je znát důvody a možné příčiny, proč k tomuto jevu dochází. Primárně se pocit tvrdnutí břicha spojuje s určitým diskomfortem a zvláštním pocitem v podbřišku. Toto nepohodlí velmi často souvisí s tím, v jaké fázi těhotenského cyklu se žena nachází.

V prvním trimestru je tvrdnutí břicha nejčastěji zapříčiněno zvětšováním dělohy a prodlužováním jejích svalů. Jedná se často o projevy, které mohou ženy vystrašit. Důsledkem toho je tvrdé bříško nebo občasná bolest po stranách břicha. Velmi často je tvrdnutí břicha v této fázi způsobeno nahromaděním plynů a změnami v trávicím procesu. Tvrdnutí bříška v těhotenství je často způsobeno i přetížením a zvýšenou fyzickou námahou. Zpravidla je způsobeno zvedáním těžších břemen, nadměrným cvičením nebo také intenzivnější sexuální aktivitou.

Tvrdnutí břicha a případné další příznaky je třeba sledovat hlavně v prvním a druhém trimestru, protože v této fázi může být tento jev také příznakem potratu. Do 12 týdnů dochází statisticky k největšímu množství spontánních potratů. Velká část potratů proběhne do 24. týdne těhotenství. Nicméně zmíněné příznaky dále kontrolujte i v dalších fázích těhotenství. Tvrdé břicho, bolesti břicha, křeče, bolest páteře a světle červený až hnědý vaginální výtok mohou být jasným příznakem potratu.

Intenzivněji se objevuje tvrdnutí bříška i ve třetím trimestru těhotenství. Příznačné je toto období stahy dělohy. Jedná se o tzv. poslíčky – Braxton-Hicksovy kontrakce, které způsobují tvrdnutí břicha a mírné bolesti v oblasti podbřišku. Nemají pravidelnost, interval mezi kontrakcemi se nezkracuje a bolest není tak silná jako při pravých kontrakcích. Některé maminky si je dokážou snadno splést se skutečnými porodními kontrakcemi. Situaci však není třeba nikdy podcenit, a to i v případě, pokud jde o 34.–36. týden těhotenství, kdy by se mohl objevit předčasný porod. V každém případě o pocitech souvisejících s tvrdnutím bříška můžete informovat vašeho ošetřujícího gynekologa, přičemž pozorně sledujte i další příznaky – frekvenci, intenzitu, bolest a další.

Budoucí maminky a rodičky diskutují na téma nebezpečného tvrdnutí bříška. Několik žen v těhotenství zažilo tvrdnutí břicha právě z důvodu zvýšené fyzické námahy, např. při úklidu. Obecně považují tvrdnutí bříška za přirozenou součást těhotenství. Záleží také na tom, v jaké fázi těhotenství k tvrdnutí břicha dochází, zda se neotevírá děložní čípek nebo se nejedná o skutečné kontrakce. Řeší také, jak si od tvrdnutí bříška ulevit. Pomoci může horká koupel, klidový režim a dostatečný příjem tekutin.

Kdy je tvrdnutí břicha nebezpečné? zkušenosti Modrykonik
Zdroj: Modrykonik.cz


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Těhotenská poradna

Vaše hodnocení:
(92.6%)