Jak dlouho trvá angína u dětí?

Jak dlouho trvá angína u dětí?

Publikováno: 05.01.2024
Aktualizované: 05.01.2024

Klasická angína je u dětí velmi častým infekčním onemocněním. Jedná se o onemocnění krčních mandlí, které nejčastěji vyvolává Streptococcus pyogens. Původcem onemocnění mohou být také Streptococcus pneumoniae, některé stafylokokové infekce nebo bakterie Escherichia Coli, viry i plísně. Nejčastěji se projevuje bolestí a škrábáním v krku, ucpaným nosem, bolestí a problémy s polykáním i hleny. Mandle i jazyk bývají zduřelé a hnisavé, typická je zvýšená únava a horečka. U malých dětí bývá jedním z prvních příznaků bolest v bříšku.

U anginy je důležité, zda se jedná o virovou nebo bakteriální infekci. Virové záněty vyžadují pouze symptomatickou léčbu, bakteriální a streptokokové vyžadují antibiotika. Symptomatická léčba zahrnuje klidový režim, dezinfekci dutiny ústní a hrdla, užívání vitamínu C a pocení. Nutný je dostatek spánku a dostatek tekutin. Při zvýšené teplotě jsou vhodné zábaly hrudníku vlhkým ručníkem, je-li teplota vysoká, je třeba zábaly kombinovat s léky proti horečce (antipyretika). Horečka může přetrvávat více dní.

Při streptokokové a bakteriální angíně jsou obvykle k léčbě používána antibiotika, častou volbou je Penicilin. Ke zmírnění bolesti v krku jsou vhodné sirupy nebo pastilky na cucání. Používají se protizánětlivé léky, ale také bylinné čaje, které pomáhají zmírňovat otok. Přijímané tekutiny by neměly být horké, ale jen vlažné.

Inkubační doba je 2 až 5 dní , onemocnění trvá 7 až 14 dní , minimálně týden po překonání onemocnění je třeba se vyhýbat zvýšené fyzické aktivitě.

Podle maminek se angína u dětí projevuje vysokou teplotou, která zvykne přetrvávat i přes antibiotika. V případě, že teplota přetrvává několik dní, je vhodné antibiotika vyměnit. Zabírají při nich vlažné zábaly nebo vlhké kapesníky na zápěstí a kotníky. Doporučují vyhýbat se mléku a mléčným výrobkům, které podporují tvorbu hlenu a hnisu.

Jak dlouho trvá angína u dětí? diskuse Modrykonik

Jak dlouho trvá angína u dětí? diskuse Modrykonik
Zdroj: Modrykonik


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(92.4%)