Horečka u dětí – kdy jít k lékaři?

Horečka u dětí – kdy jít k lékaři?

Publikováno: 12.12.2023
Aktualizované: 12.12.2023

Zvýšená tělesná teplota a horečka nejsou stejný stav. O horečce lze u dětí a dospělých hovořit až poté, co teplota překročí hodnotu 38 °C. Normální tělesná teplota u dětí se pohybuje v rozmezí od 36 do 37 °C, přičemž v rozmezí od 37,1 až 37,9 °C může jít jen o zvýšenou teplotu. Ne za každých okolností je tedy v případě dětí nutné panikařit. Rozhodně však zvyšující se tělesná teplota indikuje, že organismus s něčím bojuje.

Nejčastěji se horečka u dětí objeví z důvodu virové – bakteriální infekce. Oddechem, dostatečným pitným režimem a případnými dalšími zmírňujícími prostředky lze terapii provádět i v domácích podmínkách bez nutnosti návštěvy lékaře. Kdy jít k lékaři? Pokud má vaše dítě méně než 3 měsíce, i zvýšenou teplotu konzultujte s pediatrem a pozorujte další příznaky. U dětí od 3–6 měsíců, pokud se teplota pohybuje kolem 39 °C, je nezbytné vyhledat lékařskou pomoc. To, jak dlouho může trvat horečka, je individuální, trvá-li horečka u dětí více než 3 dny, je vhodné postup terapie konzultovat osobně s lékařem. Neustupující zvýšená teplota u dětí po dobu více než 5 dnů vyžaduje rovněž zásah lékaře.

Co se týče novorozenců do 30 dnů od narození, i zvýšenou horečku je třeba konzultovat s lékařem. Každá infekce pro tak malý organismus totiž představuje vysoké riziko. U takových malých miminek je důležité dítě pozorovat, sledovat, jak se chová, zda odmítá stravu, tekutiny, pláče, nedokáže se uklidnit a jiné. V případě, že pod pažemi a na tříslech pozorujete krvavé skvrnky na pokožce, diagnostika lékařem je nezbytná.

Zvýšená teplota u dětí bez příznaků nemusí být znakem něčeho závažného. Naopak, pokud je dítě apatické, dušné, pláče bez náznaku zklidnění, má křeče a problém přijímat tekutiny (dehydrované), potřebná je urgentní návštěva lékaře. Stejně, pokud se přidruží jiné zdravotní komplikace.

Horečka po podání léčiv klesá obvykle po 1 až 2 hodinách. Medikamenty však není nutné podávat hned. Pokud je teplota pod 38 °C, není třeba do boje proti infekci přidávat jiné účinné látky. Chladit můžeme dítě jinými způsoby. Například přikládáním vlhké utěrky na čelo, krk nebo pazuchy. Pomůže vlažná koupel, zábaly do mokré plachty nebo potírání vodou, pokud tělesná teplota překračuje hodnotu 38,5 °C. Voda by nikdy neměla být ledová, protože může u dítěte vyvolat teplotní šok. Pokud jsou studené končetiny při horečce, děti nechlaďte, stejně tak dítě neochlazujte, pokud má třes. U starších dětí pomůže vypocení se v posteli. U malých dětí není tento postup vhodný a mohlo by dojít naopak k přehřátí organismu. Za každých okolností je třeba zvýšit pitný tekutin, zajistěte pravidelné větrání místnosti


Pridať komentár

 

Další články z kategorie Dětská poradna

Vaše hodnocení:
(90.2%)